Zdrowa dieta wegańska - jakie korzyści dla zdrowia i środowiska przynosi rezygnacja z produktów pochodzenia zwierzęcego? - Poradnik

Wszystko za sprawą bogatej witaminami, minerałami i błonnikiem roślinnej żywności Osoby, które postanowią zrezygnować z mięsa i produktów mlecznych, częściej sięgają po warzywa, owoce, ziarna, orzechy, rośliny strączkowe czy tofu

Zdrowa dieta wegańska

Zdrowa dieta wegańska - jak wpływa na zdrowie?

Zdrowa dieta wegańska, którą charakteryzuje brak produktów pochodzenia zwierzęcego, może być korzystna dla zdrowia. Wszystko za sprawą bogatej witaminami, minerałami i błonnikiem roślinnej żywności. Osoby, które postanowią zrezygnować z mięsa i produktów mlecznych, częściej sięgają po warzywa, owoce, ziarna, orzechy, rośliny strączkowe czy tofu. W efekcie mogą zwiększyć spożycie witaminy C, magnezu, potasu, niezbędnego dla zdrowia serca, błonnika, który reguluje pracę jelit i zapewnia uczucie sytości, a także kwasów tłuszczowych Omega-3, których niedobór może sprzyjać rozwojowi chorób sercowo-naczyniowych czy depresji.

Zdrowa dieta wegańska a wpływ na środowisko

Zdrowa dieta wegańska nie tylko korzystnie wpływa na zdrowie, ale także ogranicza negatywny wpływ na środowisko. Jak podają badania, produkcja mięsa i innych produktów pochodzenia zwierzęcego jest jednym z największych czynników wpływających na degradację środowiska naturalnego. Wymaga ona m.in. dużych ilości ziemi, wody oraz paliw kopalnych do produkcji paszy, a także generuje ogromne ilości gazów cieplarnianych, takich jak metan i dwutlenek węgla. W związku z tym, że dieta wegańska bazuje na roślinach, ich uprawa wymaga znacznie mniejszej ilości tych zasobów i generuje mniejsze ilości gazów cieplarnianych.

Zdrowa dieta wegańska zamiast suplementacji

Zrezygnowanie z produktów pochodzenia zwierzęcego wymaga także zwiększenia uwagi w kwestii witamin i minerałów, których potrzebuje organizm. Jednak wegańska dieta jest tak skonstruowana, że w pełni pokrywa zapotrzebowanie na niektóre z nich, np. błonnik, witaminę C czy magnez. Natomiast dla innych, takich jak witamina B12 czy żelazo, wymagana jest suplementacja. Jednak stosowanie suplementów diety, nawet tych roślinnego pochodzenia, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest dieta wegańska, która daje organizmowi wszystko, co potrzebuje, bez konieczności stosowania suplementów. Zdrowa dieta wegańska przynosi niesamowicie korzystne efekty dla organizmu. Zwiększając spożycie roślinnej żywności, ograniczamy negatywny wpływ na środowisko naturalne. Bez wątpienia warto zwrócić uwagę na taki styl odżywiania.

https://zdrowy.org.pl/